Az utóbbi napokban hatalmas felzúdulást lehetett érezni az ezüst kereskedők körében a COMEX-en az elmúlt 10 napban történt margin emelések sorozata miatt. Sokan vádolták a CME-t indokolatlan változtatásokkal. Számos jó cikk született a témával kapcsolatban. Azt hiszem eljött az ideje, hogy én is leírjam miként látom ezt és tisztába tegyek egy két dolgot.
Először is a CME világosan leírta a kockázatkezelési döntéseinek hátterét, amit egyszerűsége ellenére valószínűleg figyelmen kívül hagy a csordaszemléletben gondolokozó tömeg, keresve a felelősöket. Fordítok belőle:
"Két fajta margin politikája lehet egy elszámolóháznak. Az első hogy az elszámolóház olyan magasra emeli a margint, amennyire szükséges hogy fedezetet nyújtson az összes lehetséges volatilitási környezetben. A változtatások kevésbé gyakoriak, de a margin magas. A második, ami a CME elszámolóházé is, hogy a margin biztosan fedezze a lehetséges árfolyammozgás 99%-át. A margin tehát alacsonyabb kevésbé volatilis időszakban és magasabb nagyobb volatilitásnál. Változások akkor következnek be, ha a volatilitási környezet tartósan megváltozik"
Továbbá gondoljuk végig, hogy egy szabályozott határidős tőzsde elrejti a tranzakciók mindkét oldalát. Vagyis én nem tudom ki shortolta meg a long olaj papírom, vagy hogy ki vette meg az ezüst short futim. A tőzsde nem csak hogy megakadályozza hogy tudjam ezt, hanem garantálja hogy a tranzakció végbemehet. Vagyis hogy a nyereségem (ha volt) az enyém lesz, és ha volt veszteségem akkor a túloldalon lévő személy akinek fizetnem kell megkapja azt. Éppen ezért a tőzsdének teljesen mindegy hogy az árfolyam merre mozog. Egyedül a volatilitás érdekli őket. Minnél volatilisebb annál veszélyesebb nekik, mert esetleg a mozgás meghaladja az adott margint mielőtt kiderülne hogy valaki csődbe ment.
Ezen kívül ha a margin emelés okozta az ezüst esését, akkor ebből következik hogy a long pozíciókban nagyobb volt a tőkeáttét. És itt jön be az irónia a történetbe. Az "ezüstguruk" folyamatosan azt hangoztatják hogy a naked shortosok több futit adnak el mint amennyi nemesfémet szállítani tudnának. De természetesen a másik oldalon ott vannak a longosok akik több futit vesznek mint amennyi nemesfémet megengedhetének maguknak leszállításra. És éppen ezek azok a longosok akik pozíciójuk likvidálására kényszerülnek, amikor nincs elegendő összeg a marginra - épp azok akik eleve sosem tudták volna lehívni szállításra a nemesfémet.
Utolsó kommentek