Ahogy a Bloomberg frappánsan fogalmaz, "az amerikai tőzsde végre olyan gyors, mint száz évvel ezelőtt" - és valóban, egy évszázad után ismét egy nap alatt zárulnak a részvénykereskedések New Yorkban. Az új SEC szabályok szerint keddtől a tranzakciók lezárási ideje ismét egy napra rövidül. Ez a változás nemcsak az amerikai, hanem a kanadai és mexikói piacokat is érinti, amelyek hétfőtől csatlakoznak a T+1 rendszerhez.
A „T+1” rendszer előnyei közé tartozik a nagyobb kényelem és a rövidebb lebonyolítási idő, ami lehetővé teszi a befektetési, kereskedési és adózási döntések finomhangolását. Azonban, míg a blockchain technológia azonnali és biztonságos tranzakciókat kínál, a hagyományos piacokon továbbra is 24 órás késéssel kell számolnunk.
A számítógépek előtti korban a részvénykereskedések fizikai részvények átvitelét jelentették, ami gyakran öt napig is eltartott. Az 1960-as évek végén a növekvő kereskedési volumen és a „papírmunka válság” miatt a New York-i tőzsde létrehozott egy központi klíringházat, amely automatizálta a tranzakciókat. Azóta a Securities and Exchange Commission (SEC) fokozatosan rövidítette a lebonyolítási időt, a mostani „T+2”-ről a „T+1”-re.
A „meme részvény” kereskedési őrület 2021 elején rávilágított a piaci infrastruktúra frissítésének szükségességére. Az amatőr kereskedők, akik közösségi média bejegyzések alapján vásároltak fel olcsó részvényeket, mint például a GameStop és a Bed Bath & Beyond, arra kényszerítették a Robinhoodhoz hasonló platformokat, hogy két napig fedezzék azokat. A „T+1” rendszer célja, hogy csökkentse a pénzügyi rendszer kockázatait, és stabilabb piaci környezetet biztosítson.
Az átállás kihívásokkal is jár. Az amerikai befektetőknek és különösen a nemzetközi szereplőknek jobban oda kell figyelniük a dollár beszerzésére, mivel kevesebb idő áll rendelkezésre a hibák javítására és a csalásokból származó bevételek blokkolására. Az SEC is figyelmeztetett, hogy a rövid távú átállás során nőhet a hibák száma és a kihívások mértéke egyes piaci szereplők számára.
A T+1 átállás globális visszhangot váltott ki. Az USA részvénypiacai eltérnek a napi 7,5 trillió dolláros globális devizapiacoktól, amelyek általában két nap alatt zárulnak. Sok külföldi intézménynek előre kell biztosítania a devizát, hogy időben lezárhassák a tranzakcióikat. Az Európai Alap- és Eszközkezelő Szövetség (EFAMA) szerint naponta akár 70 milliárd dollár értékű devizakereskedés is veszélybe kerülhet a gyorsabb amerikai lebonyolítási ciklus miatt.
Az SEC elnöke, Gary Gensler szerint a modern technológia lehetővé tehetné a „T+0” vagy az „azonnali” lezárást is, különösen, ha a blockchain technológiát alkalmaznák. Azonban a Securities Industry and Financial Markets Association (SIFMA) szerint ez jelentős költségekkel járna a piaci műveletek módosítása miatt. Az azonnali lezárás több hibás kereskedést és csalást eredményezhet, mivel kevesebb idő maradna a helytelen utasítások javítására vagy a szabályozási problémák felismerésére.
A pénzügyi kereskedelmi csoportok, mint például az Investment Company Institute, azt mondják, hogy az ipar felkészült az átállásra. A bankok különös figyelmet fordítanak a május 29-i „kettős lezárási napra”, amikor a T+2 ciklusból származó amerikai kereskedések és az első T+1 kereskedések egyszerre zárulnak. A T+1 átállás hosszú távon is változásokat hoz a bankok döntéseiben, például a Societe Generale és a Citigroup is módosítja dolgozói munkaidő-beosztását az új rendszerhez való igazodás érdekében.
India már áttért a T+1 rendszerre, és Kína piacai is vegyesen működnek az azonnali és T+2 lezárási sebességekkel. Kanada és Mexikó májusban csatlakozik a T+1 rendszerhez, míg az Egyesült Királyság 2027 végére tervezi a váltást. Az Egyesült Államok az Európai Uniót is nyomás alá helyezte, hogy csatlakozzon a T+1 rendszerhez, és az ausztrál piacok is mérlegelik a váltást.
A T+1 átállás alapvetően átalakítja a piaci működést. Az előnyök és kihívások egyaránt jelentősek, de a cél egyértelmű: stabilabb, gyorsabb és hatékonyabb piacot teremteni. Érdemes tehát nyitott szemmel figyelni ezeket a változásokat, és kihasználni az új rendszer adta lehetőségeket. Az átállás nem lesz zökkenőmentes, de a hosszú távú előnyök vitathatatlanok. Készüljünk fel tehát a T+1 korszakra, és navigáljunk magabiztosan az új piaci környezetben!
Utolsó kommentek